wooden-vs-plastic

تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی و فلزی

تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی و فلزی

متداول ترین نوع پالت مورد استفاده در ایران پالت چوبی می باشد. ولی برای تعدادی از مشتریان بهترین انتخاب برای انتقال کالا پالت پلاستیکی می باشد. در این مقاله تفاوت بین پالت چوبی و پلاستیکی و همچنین مزایا و معایب آنها را بررسی خواهیم کرد.

پالت چوبی

پالت چوبی

پالت چوبی کم هزینه تر است و نسبت به پالت پلاستیکی وزن بیشتری را می تواند تحمل کند و همچنین قابلیت بازیافت دارد و می توان آن را تعمیر کرد و نگهداری کمتری نیاز دارد، کالاها و مواد به دلیل وجود اصطحکاک کافی بین سطح پالت و کالا با تعادل بیشتری بر روی آن قرار می گیرند اما از طرف دیگر پالت چوبی معایبی هم دارد، مانند خراب شدن در برابر رطوبت وبه دلیل داشتن درصد کمی خطای ساخت و اتصال میخ و پیچ و .. ممکن است بار هایی که با آن ها جا به جا می شوند آسیب ببینند و همچنین این پالت ها به مرور زمان شروع به پوسیدن میکند و در اثر پوسیدگی از خود گاز متان تولید می کند و بعد از پوسیدن ارزشی ندارد.

پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی

از مزایای پالت پلاستیکی بادوام بودن و طول عمر بیشتر آن و سبک بودن آن است که می توان به راحتی آن را جابجا کرد و همچنین به نداشتن خطای ساخت و مستحکم بودن در برابر رطوبت نیز می توان اشاره کرد. پالت های پلاستیکی به دلیل ضد آب بودن می توان به آسانی با آب و مواد شوینده آن ها را تمیز کرد. از معایب پالت پلاستیکی این است که به راحتی تعمیر نمی شود و استحکام آن کم است.

مقاومت پالت های پلاستیکی در برابر تغییرات دمایی و رطوبت بیشتر است ولی در صورت خرابی نمی توان آن را تعمیر کرد زیرا از مواد نفتی ساخته شده اند، برای اینکه بتوان آن را تعمیر یا بازیافت کرد باید آن را ذوب کرد. پالت های چوبی به دلیل اینکه از مواد طبیعی ساخته می شوند به راحتی می توان آن را تعمیر کرد.

از پالت های پلاستیکی برای جابجایی بارهای کمتر از ۷۰۰ کیلوگرم استفاده می شود. اما از پالت های چوبی می توان برای جابجایی بار هایی تا ۱۵۰۰ کیلو گرم هم استفاده کرد.

از پالت های پلاستیکی اکثراٌ برای صنایعی که در انبار های حلقه بسته فعالیت دارند استفاده می شود. صنایع دارویی تولیدات نوشیدنی و اتومبیل سازی ها عموماٌ از پالت های پلاستیکی استفاده می کنند.

پالت فلزی

پالت فلزی

در این وسط پالت فلزی هم وجود دارد که نسبت به دو نوع پالت ذکر شده در فوق مزایا و معایب خور را دارد. ازمزایای آن میتوان به محکم بودن و تحمل زیاد وزن بار، بیشتر از دو نوع پالت قبلی و از معایب پالت فلزی نیر زنگ زدن آن می باشد و همچنین قیمت و وزن آن بسیار زیاد است.