راه های جلوگیری از کپک پالت چوبی‬‎

پالت چوبی

در ماه های گرم تابستان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان پالت چوبی باید توجه بیشتری به پالت داشته باشند زیرا عواملی مانند گرما و رطوبت محیط مساعدی برای قارچ ها شکل می‎دهد به خصوص شرکت های غذایی و دارویی باید به شکل خاصی در رابطه با قارچ ها هوشیار یاشند.

با انجام چند اقدام ساده می توان جلوی کپک زدگی پالت های چوبی را گرفت. مانند استفاده کردن از چوب های مناسب، خشک نگه داشتن پالت چوبی و حفظ حرکت هوا در فضای ذخیره سازی و چرخاندن پالت چوبی.

نقش کارخانه تولید پالت چوبی در جلوگیری از کپک‎زدن

باید به این نکته توجه داشت که رشد کپک ها در شرایط مطلوب اتفاق می افتد. مشتریانی که نگران کپک زدگی در خرید پالت چوبی هستند باید مطمئن بشوند که تولید کنندگان پالت ها در زمان تولید، پالت چوبی در کوره خشک به جای چوب جنگلی سبز از چوب کاج جنوبی زرد استفاده کرده باشند. زیرا چوب های جنگلی سبز به دلیل داشتن رطوبت بالا بیشتر دچار کپک زدگی می شوند. هنگامی که چوب قطع می شود باید آن را در جایی که هوا در آن جریان دارد نگهداری کرد. همچنین در زمان حمل و نقل باید روی چوب ها را با وسیله ای مانند برزنت پوشاند. برزنت یک ماده است که از نفوذ بارش و رطوبت در چوب جلوگیری می کند.

هنگامی که پالت چوبی تولید می شود امکان رشد کپک در آن وجود دارد، فروشندگان و مصرف کنندگانی که مقدار زیادی پالت چوبی دارند، باید تمام پالت های چوبی را به طور دائم بچرخانند، هنگام جا به جایی حفظ جریان هوا برای جلوگیری از کپک زدگی بسیار مهم است.

اقدامات مصرف کننده پالت چوبی برای جلوگیری از کپک زدن

در صورت خرید پالت چوبی اگر پالت ها کپک زده باشند شما می توانید آن ها را مرجوع کنید ولی اگر بعد از مدتی دچار کپک زدگی بشود شما نمی توانید دیگر آن ها را رد کنید، به همین منظور برای جلوگیری از پرداخت دوباره هزینه، شما باید توجه بسیاری کنید و پالت ها را در داخل نگهداری کنید و از عناصر نام برده شده دور کنید وهمه ی پالت ها را بچرخانید و همچنین جریان هوا را در کانتینر های حمل و نقل و انبار حفظ کنید.

کپک ها یک مشکل بزرگ برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان پالت ها چوبی مخصوصا در فصل های گرم سال می باشند به همین منظور بهتر است برای جلوگیری از یروز این مشکل موارد گفته شده را رعایت کنید.

پالت جک چیست؟

جک-پالت

پالت جک چیست؟

پالت جک یکی از ماشین هایی است که برای پالت چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از کارهایی که همه مصرف کنندگان دارند، این است که پالت چوبی خود را جابجا کنند و مثلا از یک سر کارخانه، به آن سر دیگر منتقل کنند.
این کار اگر بخواهد توسط افراد انجام شود، مانند هر کار دستی دیگری، انرژی و توان زیادی از کارگران می‌گیرد و بازدهی کار را پایین می‌آورد.

به دلیل همین سختی کار دستی، ماشینی تحت عنوان پالت جک یا همان جک پالت ساخته شد که توسط این ماشین و چنگک های تعبیه شده، شما قادر خواهید بود پالت های خود را در طول و هم چنین ارتفاع تغییر مکان دهید. مثلا فرض کنید بخواهید یک پالت چوبی را که وزن کمی ندارد به ارتفاع ۵ متری از زمین منتقل کنید و در قفسه بگذارید. در چنین شرایطی نیاز است که راحت ترین انتخاب شما، پالت جک می‌باشد.

پالت جک توسط دو میله (چنگک) در مقابل خود ( با قطر و طول های مختلف بسته به ماشین مورد استفاده ) می‌تواند از زیر پالت شما، آن را بلند کند و پس از بلند کردن، آن را در طول یا ارتفاع بالا یا پایین کند. برای بالا بردن، یک ریل برای این ماشین در نظر گرفته شده است که در طول این میله قائم و صاف، ارتفاع جسم را زیاد می‌کند و آن را در محلی که باید قرار می‌دهد. پالت جک صرفا برای حمل و نقل پالت چوبی استفاده نمی‌شود، بلکه از این ماشین، برای حمل و نقل اجسام زیادی مانند پالت پلاستیکی و پالت فلزی در کارگاه ها و کارخانه ها استفاده می‌شود. علت اصلی استفاده از ماشین پالت جک همانند هر ماشین دیگری در دنیا، صرفه جویی در زمان و انرژی و هم چنین افزایش راندمان کاری می‌باشد.

نگهداری از پالت چوبی با نکاتی ساده

پالت چوبی

نگهداری از پالت چوبی مانند همه وسایل دیگر نکاتی دارد که مطمئنا دانستن آن ها باعث افزایش طول عمر پالت شما می‌شود و هزینه های شما را در بلند مدت کاهش می‌دهد. پالت های چوبی ساخته شده اند تا اوزان بسیار بالا را تحمل کنند و معمولا اگر از یک حدی بیشتر به آن ها نیرو وارد نشود مشکلی برای آن ها از این طریق پیش نمی‌آید، ولی موضوعی که بسیار حائز اهمیت است و باعث آسیب زیادی به پالت چوبی می‌شود شاید در امر حمل و نقل باشد. در صورتی که بتوانید حمل و نقل را به درستی و با رعایت نکات انجام دهید، نگهداری از پالت چوبی کار چندان سختی به نظر نمی‌آید.

دقت کنید که در هنگام حمل و نقل پالت های چوبی و اجناس و اجسام روی آن ها، تراز باشند. هنگامی که پالت جک برای بلند کردن پالت چوبی اقدام می‌کند، اگر پالت چوبی شما روی پالت جک تراز نباشد، باعث ایجاد مشکل برای پالت چوبی شما خواهند شد، چراکه تیغه ها به صورت مستقیم با تخته های هادی در ارتباط خواهند بود که فشار بسیار زیادی را تحمل می‌کنند.
کشیدن پالت چوبی روی زمین هرگز نباید انجام شود! این کار باعث آسیب بسیار زیادی به پالت شما خواهد شد، تجهیزات مخصوص حمل و نقل پالت چوبی وجود دارند و برای جابجایی می‌بایست از ابزار مخصوص استفاده کرد.
همیشه چک کنید که پایه های جک پالت شما به طور صحیح و درست وارد پالت شما شده اند، در صورتی که پایه ها اشتباه قرار گرفته باشند، به خاطر فشار وارده ممکن است پالت شما آسیب بخورد و نیاز به تعمیر آن داشته باشید.
نگهداری از پالت چوبی به طور کلی کار چندان پیچیده ای نیست، ولی عمل کردن به این توصیه ها می‌تواند در بلند مدت باعث کاهش هزینه های نگهداری از پالت چوبی شما شوند و استفاده از پالت چوبی را برای شما مقرون به صرفه تر کند.

استفاده از پالت چوبی برای بسته بندی

پالت چوبی

استفاده از پالت چوبی برای بسته بندی یکی از کارهایی است که از گذشته تا به امروز رواج داشته است.
همانطور که پیش از این برای شما توضیح داده ایم، یکی از اصلی ترین کاربردهای پالت چوبی، در کارخانجات و برای نگهداری بار های وزنی بزرگ است.
همین قابلیت تحمل بالا برای پالت های چوبی آن ها را تبدیل به یک قاب مناسب می‌کند.
یکی از موارد بسیار رایج در حین حمل و نقل اجناس، آسیب خوردن به اجناس است که معمولا این مورد به خاطر عدم استفاده از پوشش مستحکم برای بسته بندی است.

استفاده از پالت چوبی برای بسته بندی باعث می‌شود فشار های جانبی که بر جسم شما وارد می‌شود، توسط پالت چوبی تحمل شوند و اجناس شما کمترین آسیب ممکن را در حین حمل و نقل بخورند. مزیت دیگر پالت چوبی این است که عمر طولانی دارد، این عمر طولانی در پالت چوبی باعث می‌شود تا بتوانید با یک بار هزینه برای خرید پالت چوبی، چندین بار از آن استفاده کنید. حتی در صورتی که بار های جانبی وارده بر اجناس شما چندان زیاد نباشند، می‌توانید از پالت های چوبی قدیمی و مستهلک نیز استفاده کنید ( که دیگر برای شما کارایی ندارند ).

آخرین مزیتی که برای استفاده از پالت چوبی برای بسته بندی می‌خواهیم بیان کنیم، سهولت حمل و نقل است. همانطور که می‌دانید، پس از انتقال اجناس از یک محل به محل دیگر، لازم است تا آن ها را جابجا کنیم، این نیاز به جابجایی توسط پالت چوبی بسیار راحت تر انجام می‌شود چرا که توسط پالت جک، می‌توان مجموعه پالت ها و اجناس بسته بندی شده را به صورت یک جا به محل مورد نظر منتقل کرد.

قیمت پالت چوبی و عوامل موثر بر آن

پالت چوبی

قیمت پالت چوبی مانند قیمت هر جنس دیگر همواره برای مشتریان حائز اهمیت است.
پالت چوبی نیز مانند هر محصول دیگری مشمول یک سری تغییرات قیمت می‌شود و این تغییرات قیمت مطمئناً روال و قوانین خاص خود را دارند.
اما واقعا عوامل موثر بر قیمت پالت چوبی چه چیزهایی هستند؟ آیا این تغییرات بسیار زیاد هستند یا تفاوت قیمت ها باهم چندان زیاد نیستند؟
در این مطلب به صورت کامل به این موارد خواهیم پرداخت.

عامل اول موثر بر قیمت پالت چوبی

اولین عامل موثر بر قیمت پالت چوبی همانطور که قابل حدس برای شما بود، قیمت روز چوب است.
ماده سازنده اصلی پالت چوبی، چوب است و این چوب از بازار تهیه می‌شود.
اگر قیمت چوب افزایش پیدا کند، قیمت پالت چوبی نیز افزایش پیدا می‌کند. مطمئنا این امکان وجود ندارد که قیمت ماده اولیه یک چیز ۲ برابر شود ولی قیمت محصول نهایی ثابت بماند.
حتی جنس چوبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد قیمت متفاوتی دارد. مثلا فرق می‌کند که برای پالت چوبی شما از چوب درختان پهن برگ استفاده شود و یا از چوب درختان سوزنی برگ.
اما قیمت چوب های درختان سوزنی برگ معمولا در ایامی مثل اوایل بهار و هم چنین اواخر زمستان به نهایت خود می‌رسد.
(البته این مورد همیشگی نیست، ولی معمولا به این نحو است به دلیل افزایش تقاضا).

عامل دوم موثر بر قیمت پالت چوبی

چوب های خریداری شده و پس از تهیه شدن، مطمئنا نیاز به حمل و نقل دارند. هرچه حجم پالت چوبی خریداری شده بیشتر شود، هزینه حمل و نقل شما به ازای هر پالت چوبی کاهش پیدا می‌کند. مثلا فرض کنید یک ماشین، برای حمل پالت چوبی از تهران تا مشهد، ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند، حال ظرفیت این ماشین فرضا ۵۰۰۰ عدد پالت چوبی است، شما اگر ۱۰۰۰ پالت چوبی انتقال دهید، باید ۱۰۰ هزار تومان به راننده پرداخت شود، اگر ۵۰۰۰ که ماکزیموم ظرفیت آن ماشین است هم پرداخت شود، باز باید ۱۰۰ هزار تومان پرداخت شود. این تفاوت ارقام باعث یک پنچم شدن هزینه جابجایی پالت چوبی می‌شود.

مزایای و معایب پالت چوبی

پالت چوبی

مزایای و معایب پالت چوبی چیست؟

این یکی از سوالاتی است که بسیاری از مشتریان از ما می‌پرسند. مزایا و معایب پالت های چوبی بسیار زیاد هستند و در این مطلب سعی داریم به صورت خلاصه به برخی از آن ها بپردازیم.

مزایای پالت چوبی

 1. قیمت مقرون به صرفه
 2. وزن پالت چوبی نسبت به سایر اجناس موجود برای این محصول کمتر است.
 3. اصطکاک بین جسم و سطح در این نوع پالت بیشتر است. همین مورد باعث می‌شود که تعادل اجسام قرار گرفته روی آن بهتر شود. مثلا هنگام برداشتن کالا توسط لیفتراک در کارخانه، لغزش جسم کمتر می‌شود.
 4. اگر نگهداری از پالت چوبی آنطور که باید انجام شود، پس از مدتی می‌توان بازهم از آن استفاده کرد چون چوب آن سالم خواهد بود. هم چنین به دلیل سالم ماندن آن می‌توانید دست به فروش پالت چوبی زد.
 5. این امکان برای شما فراهم خواهد بود که از مواد بازیافتی موجود، پالت چوبی تهیه کنید.
 6. همانطور که مشخص است جنس مورد استفاده در پالت چوبی، چوب است و یکی از اصلی ترین مزایای این مورد این است که در صورت شکستن یا آسیب دیدگی قطعه ای از چوب مورد استفاده، می‌توانید به راحتی آن را تعمیر کنید.
 7. یکی از مواردی که برای بسیاری از مشتریان حائز اهمیت است، سرعت و زمان آماده سازی پالت است. یکی از مزایای اصلی پالت چوبی این است که آماده سازی آن فرآیندی سریع است.

معایب پالت چوبی

 1. یکی از مشکلات رایج که بسیار رایج است، انقباض، پیچش و بیرون زدگی در پالت چوبی است که مورد رایج و طبیعی است.
 2. شکستن و فرسودگی چوب نیز امری طبیعی است چراکه چوب یک ماده طبیعی است. این مورد باعث هزینه های نگهداری اندک ولی طولانی مدت می‌شود که شاید برای شما حائز اهمیت باشد.
 3. در صورتی که آب به چوب شما برسد یا در هوای مرطوب باشد، محیط بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها به وجود می‌آید.
 4. عیب آخر پالت چوبی این است که تمیز کردن آن به راحتی پالت پلاستیکی و پالت فلزی نیست.